Harald Salomon, medaljer, 8 st, "Eventyrserien" Hans Christian Andersen, sterling silver, numrerade 783/1000.
Åtsida med porträtt av HC Andersen, signerade Harald Salomon.
Frånsida med sagomotiv.
Stämplade "925/1000 Issued by Anders Nyborg Int. 75-12-01". Diameter ca 5 cm. Total vikt 685 g,
I etui.