Hertha Bengtson, servisdelar, 44 delar "Blå Eld", Rörstrand.
Blå, och vitglaserade.
Bestående av:
11 vita tallrikar, 561.
12 blå tallrikar, 561.
11 vita assietter, 552.
4 vita djup tallrikar, 562.
Vit såsskål, 541.
Blått skålfat, 551.
2 mindre triangulära fat, 651.
Mindre avlångt uppläggningsfat, 541.
Större uppläggningsfat, 551.
Smärre slitage. Nagg på en blå tallrik, en vit assiett. Lagad spricka i mellanstort blått fat.