Ilon Wikland, tusch och akvarell, signerad med dedikation.
"Draken med de röda ögonen". I. 31 x 45 cm.
Ej examinerad ur ram.
"Draken med de röda ögonen" är en novell av Astrid Lindgren. Berättelsen finns i samlingsvolymen "Sagorna" från 1980 och hade tidigare varit publicerad i en dansk tidning.