Pendyl med dekor av fåglar och girlander. Porslinsplaketter med målade motiv av elegant dam, fåglar och putti. Prydnadsurnor med dekor av hänkelmaskaroner och druvklasar samt målad dekor av landskap. H 22-46. Socklar till prydnadsurnorna medföljer. Ljusstake samt bläckhorn medföljer. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador, korrosion. Glas saknas. Dekordelar saknas. Lös druvklase medföljer. En porslinspanel skadad. Delarna ej ursprungligen sammanhörande.