YVES KLEIN, efter, färglitografi, numrerad 6/200 a tergo.
"Anthropométrie Ant 83". P. 79 x 55 cm.
Ej examinerad ur ram.
Klein, Yves (1926-1962) franskmålare, skulptör och performance artist. Trots sin korta karriär (1954-1962) anses han vara en av förgrundsgestalterna för efterkrigstidens avantgarde måleri. Han är känd för sina stora monokroma målningar där han använde den blå färgen ”International Klein Blue”. I början av sin karriär gjorde han ett flertal monokroma verk utförda i olika färger, från 1957 var det dock den blå färgen som gällde. Han utförde även perfomancekonst, målningarna kallades Anthropometries (1958-1960), där kvinnliga modeller täckta med blå färg fick göra avtryck på duken. Yves Klein dog i Paris 1962 efter en hjärtinfarkt