GÖRAN WÄRFF, servis 113 dlr "Prince" Kosta Boda.
Bestående av;
13 vin, höjd 16 cm,
10 starkvin, höjd 12,5 cm,
18 likör, höjd 10,5 cm,
8 punchmuggar,
11 sherry, höjd 9,5 cm,
19 selter, höjd 6,5 cm,
4 selter höjd 6 cm,
19 wiskey, höjd 7 cm,
5 snaps, höjd 13,5 cm,
3 ljusstakar,
1 vas,
1 skål,
1 askfat.
Bruksslitage. Repor.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.