GUNNAR ASPLUND, takampel, Gärsnäs 1995-2002.
Stomme av metall. Kupa av opalglas. Etikettmärkt. Diameter 65. Total höjd cirka 95 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.
Jämför; Hakon Ahlberg & Gustav Holmdahl, (red.), Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940 : ritningar, skisser och fotografier, Byggförlaget, Stockholm, 1981[1943], s. 133.
Ursprungligen formgivna av Gunnar Asplund till läsrummen på Stockholms Stadsbibliotek 1926-27. I nyproduktion av Gärsnäs mellan 1995-2002.
Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.