TEKANNA, silver, Ljubavin med hovleverantörsmärke, Ryssland 1900-talets början, svenska kontrollstämplar.

Invändigt förgylld. Delvis godronnerad. Knopp och isoleringsringar i ben. Höjd ca 17 cm, totallängd 25 cm. Vikt 706 g.
Stämplad i Moskva, S:t Petersburg och Sverige. Soviettida stämplar 1927-46.

Locket sluts inte helt. Ytan sliten. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492