SVEN-OLOF ROSÉN, olja på duk, signerad samt daterad Paris -37.
"Gatuhandel". 54 x 81 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Sven Olof Rosén var en svensk bildkonstnär född i Västmanland. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på resor till Frankrike, Italien och Grekland. Rosén är främst känd för sina figurmålningar, självporträtt, interiörer och landskap målde i en naturnära palett.