Astrid Aagesen

(Danmark, 1883-1965)
Astrid Aagesen
(Danmark, 1883-1965)

ASTRID AAGESEN, väggrelief, tenn och patinerad koppar, stämpelsignerad. Signerad a tergo, daterad -60.

Spindlar i nät.
Text a tergo "Höst, Sept. Oktober 60. 105 timmars arbete. Astrid m. Aagesen.
Bildyta 51 x 36 cm.

Två spindlar saknar huvud.

Konstnär

Astrid Marie-Frederike Aagesen var en dansk-svensk konsthantverkare. Aagesen studerade vid Kunstindustriskolen for Kvinder och Teknisk Skole i Köpenhamn. Hon hade sin verkstad i Helsingborg mellan 1920 och 1937, och arbetade där med föremål i tenn och silver, ibland även i koppar. Bland hennes medarbetare märks konstnärerna Hugo Gehlin, Ivar Johnson och Gösta Adrian-Nilsson. Flera av hennes verk ställdes ut på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923 samt Stockholmsutställningen 1930.

Utropspris
3 000 SEK

Lina Sjömark
Lina Sjömark
+46 (0)736 40 94 76