JULSERVIS, 42 delar, porslin, "God Jul", Gustavsberg.
13 mattallrikar 25 cm
13 djupa tallrikar 21,5 cm
12 assietter 20 cm
1 skål med hänklar och lock, längd 27 cm
1 kanna med lock höjd 18 cm
1 sockerskål med lock höjd 10 cm
1 stekfat längd 42 cm
Glasyrslitage/färgbortfall. 1 mattallrik med nagg
1 djup tallrik med hårspricka
Sockerskålens lock samt kannans lock med insides nagg.
Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.