BORD, tidigt 1800-tal.

BORD, tidigt 1800-tal.

Bord fanerat med alm med flera träslag, intarsiadekor. Sargen med låda. Kannelerade delvis bronserade ben. Inläggningar, nyckelskylt och fothylsor av mässing. Längd 60, bredd 45, höjd 70 cm.

Renoverat, kompletterat, smärre skador, slitage och lagningar, skivan något lös och med fläckar, smärre torrsprickor, obetydligt fanerbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK