Anna Petrus

(Sverige, 1886-1949)
Anna Petrus
(Sverige, 1886-1949)

ANNA PETRUS, skål, tenn. Firma Svenskt Tenn. Stockholm 1927.

Uppsvängda hänklar i form av drakhuvuden, på sidorna ansiktsmaskaroner. Längd 25 cm, höjd 11 cm.

Smärre slitage. Senare gravyr.

Formgivare

Anna Petrus var skulptör, industridesigner och formgivare, verksam i början av förra sekelskiftet. Under de senaste åren har hon blivit återupptäckt och hennes skulpturer är idag eftertraktade, men under en stor del av 1900-talet var hennes arbete i det närmaste bortglömt. Hon föddes som Anna Petersson, dotter till en medicinprofessor och en grevinna, och tog sig efternamnet när hon utbildade sig på Konsthögskolan. Hon ärvde en mindre förmögenhet vid 11 års ålder då hennes mamma dog, vilket möjliggjorde att hon tidigt kunde utbilda sig i London och resa till Italien och Frankrike. Anna Petrus stora internationella genombrott kom med världsutställningen i Paris 1925, där hon visade upp föremål i tenn och gjutjärn, i Swedish Grace-stil. Tenn var vid den tiden ett material som ansågs omodernt, men dess popularitet ökade i takt med att formgivare som Anna Petrus kunde se dess fördelar. 1924, påbörjade hon ett samarbete med det då nyetablerade Firma Svenskt Tenn. Lejonet kom att bli ett återkommande motiv i Anna Petrus produktion, både som skulpturer och som stiliserade dekorer.

Klubbat pris
28 000
2 484
2 619
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (52 bud)
15 okt 2019 13:55
28 000 SEK
15 okt 2019 13:54
27 000 SEK
15 okt 2019 13:52
26 000 SEK
15 okt 2019 13:52
25 000 SEK
15 okt 2019 13:52
24 000 SEK
15 okt 2019 13:52
23 000 SEK
15 okt 2019 13:49
22 000 SEK
15 okt 2019 13:49
21 500 SEK
15 okt 2019 13:49
21 000 SEK
15 okt 2019 13:49
20 000 SEK
15 okt 2019 13:49
19 500 SEK
15 okt 2019 13:49
19 000 SEK
15 okt 2019 13:49
18 500 SEK
15 okt 2019 13:49
18 000 SEK
15 okt 2019 13:49
17 500 SEK
15 okt 2019 13:49
17 000 SEK
15 okt 2019 13:48
16 500 SEK
15 okt 2019 13:48
16 000 SEK
15 okt 2019 13:48
16 000 SEK
15 okt 2019 13:48
15 500 SEK
15 okt 2019 13:48
15 000 SEK
15 okt 2019 13:48
14 500 SEK
15 okt 2019 13:48
14 000 SEK
15 okt 2019 13:48
14 000 SEK
15 okt 2019 13:48
12 500 SEK
15 okt 2019 13:48
12 000 SEK
15 okt 2019 13:48
11 500 SEK
15 okt 2019 13:48
11 000 SEK
15 okt 2019 13:47
10 500 SEK
15 okt 2019 13:47
10 000 SEK
15 okt 2019 13:47
9 700 SEK
15 okt 2019 13:47
9 500 SEK
15 okt 2019 13:47
9 200 SEK
15 okt 2019 13:47
9 000 SEK
15 okt 2019 13:31
8 700 SEK
15 okt 2019 13:31
8 500 SEK
15 okt 2019 13:31
8 500 SEK
15 okt 2019 13:31
8 200 SEK
15 okt 2019 13:31
8 000 SEK
15 okt 2019 12:07
7 600 SEK
14 okt 2019 23:24
7 400 SEK
14 okt 2019 17:23
7 200 SEK
14 okt 2019 17:23
7 000 SEK
14 okt 2019 10:03
6 800 SEK
14 okt 2019 10:03
6 600 SEK
14 okt 2019 10:03
6 400 SEK
13 okt 2019 17:47
6 200 SEK
13 okt 2019 17:47
6 000 SEK
11 okt 2019 21:05
5 400 SEK
11 okt 2019 21:04
5 200 SEK
11 okt 2019 21:04
5 000 SEK
10 okt 2019 8:44
4 800 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02