Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Maria Lalic

(Storbritannien, Född 1952)
Maria Lalic
(Storbritannien, Född 1952)

MARIA LALIC, 1999, duk, signerad.

"History painting 40 C18/19. Cerulian Blue". 120 x 120 cm.
Maria Lalić är en brittisk konstnär, som studerat måleri på Central School of Art and Design samt på Chelsea School of Art. Hon var också professor i måleri på Bath Academy of Art 1977-1978. Hon har undervisat på The Slade School of Fine Art, Central School of Art and Design och Goldsmiths College.

Som konstnär har Maria Lalić ställt ut i Europa, USA och Nya Zeeland och varit nominerad till prestigefyllda Jerwood Painting Prize.

Mest känd är hon för serien med monokroma målningar, kallad “History Paintings”. Auktionens båda målningar tillhör den serien. De ställdes ut i utställningen “Blue: borrowed and new” på the New Art Gallery, Walsall, år 2000, och har också ställts ut på Tate i London. Hon är även känd för utställningen “Metal and Colour” och anses vara en viktig samtida kvinnlig konstnär i England.

Marie Lalić är representerad i ett stort antal både publika och privata samlingar i Storbritannien, bland dessa Tate Gallery, Victoria and Albert Museum och Arts Council England.

Slitage, mindre färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK