Klädd med röd papp, förgyllda mässingsbeslag, tassfötter och lejonmaskaroner. Locket med monogram. Längd inkl fötter 21, bredd 13,5, höjd 9 cm. Nyckel finns.
Ställvis bortfall av papp, förgyllning med ställvis slitage. Torksprickor.
Enligt pappersetikett "Detta syskrin har tillhört Madame C. Hochschild, och inköptes 1950 i en antikaffär i Stockholm av sångaren Olof Gerry".