Mörkbetsad ek. Två parställda ben, ett par höga gavelstycken med konturerade krön. L 291, h 45-135. Ett extra gavelstycke medföljer.
Ställvis hårt slitage, skador. Möjligen ej kompletta.
Åhörarbänk från tingssal i Stockholms Rådhus.