Svart delvis qulitat lammskinn. Axelrem med tvinnat i guldfärgad metall och läder. Invändigt m 2 mindre fack m dragkedja. Ett ytterfack. Numrerad sant certifikat (1986-89) Längd 32. Bredd 7. Höjd 25 cm.
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Mjuka veck. Omfattande slitage.