Gaetano Pesce

(Italien, 1939-2024)
Gaetano Pesce
(Italien, 1939-2024)

GAETANO PESCE, dubbelsäng, La Michetta. 2000-tal.

Delbar. Helstoppad med djuphäftad skinnklädsel. Stoppat ramverk i fyra delar, ribbotten i metall och trä, helstoppade gavlar i två delar samt två metallstag. Ramverkets totala mått längd 205, bredd 190, höjd 30 cm. Gavlarna vardera bredd 140, djup 30, höjd 84, total bredd 280 cm. Ribbotten 167 x 188 cm. Metallstagens höjd 65 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Gaetano Pesce var en italiensk arkitekt och designpionjär. Under sin 50-åriga karriär arbetade Pesce som arkitekt, stadsplanerare och industridesigner.

Utropspris
20 000 SEK