IKON MED KIOTA, S:t Petersburg, Ryssland 1800-talets mitt.

Gudsmoder av Smolensk.
Ikon, tempera på pannå.
Risa, delvis förgyllt silver. 27x23 cm.
Kiotans storlek 40x37 cm.

Slitage. Skador. Glorian delvis lös.

Икона Смоленской божьей матери, ок. сер. 19в., дерево, левкас, темпера, золочение

Utropspris
800 EUR