DAVID ROBERTS, hans art, olja på duk
"Sankt Paulskatedralen i Antwerpen". 105 cm x 82 cm.
Liten lagning i högra hörnet. Liten reva i höger kant. Skrapmärken. Kraftiga retuscher i bildens övre fält och till höger i bildens övre fält. Krackelyrer.
Inköpt på auktion i Sverige på 1950-tal.
Märkt med äldre etikett med text:
"Church of St Paul Cathedral, Antwerp. By David Roberts R A. Spanish Costumes 17th century. R Academy 1849."