Furu. Oval form. Två klaffar med enkla grindar. En låda. Längd med uppfällda klaffar 175 cm, längd med nedfällda klaffar 62 cm, bredd 119 cm, höjd 77 cm.
Åldersrelaterat slitage. Sprickor i skiva samt repor och märken i skiva och underrede. Maskstungen.