Bla religiösa motiv resp krigsscener. Bladstorlek 59 x 47 och mindre. Kungl Majts Resolution från 1688, Aftonbladet 14 nov 1845, Stockholmsposten 29 april 1794, Upsala-Biet 10 jan 1855 resp 23 april 1856, diplom för Nordiska museets främjande dat 1891 och undertecknad av bla Artur Hazelius.
Slitage, veck, riss. Fläckar, skador.