INGMAR BERGMAN, handskrivet manus från 1930-talet, inklusive flera fotografier.

Handskrivet manus på totalt 69 sidor sammanbundna med snöre. Utfört på 1930-talet. Innehåller text samt fotografier, flera föreställande Ingmar Bergman. Manuset gjordes i ungdomen tillsammans med Bergmans barndomsvän Rolf Åhgren. Manuset innehåller två olika kortfilmer: "Dramat i det öde huset, Manus och regi: Ingmar Bergman Foto: Rolf Åhgren", "B.J.G 1.08 Ett aktuellt reportage".
20 x 16,7 cm.

Flera av sidorna sitter löst.
Sidor med fläckar och veck samt kantnagg.
Några sidor med kantskador och revor.

Proveniens

I arv till nuvarande ägare.

Paul Duncan och Bengt Wanselius (red), "Regi Bergman", 2008, avbildad fig. 1.136-1.138 samt fig. 1.122-1.132.

Det har gått hundra år sedan Ingmar Bergman föddes 14 juli 1918. Detta uppmärksammas på flera håll i världen bland annat genom Bergmanfestival på Dramaten i Stockholm, utställningar på Fårö, filmvisningar i Tel Aviv, Barcelona, Trondheim, Detroit och många många fler. Fem år före sin död 2007 donerade Ingmar Bergman allt sitt arbetsmaterial till den då nyblivna stiftelsen, Stiftelsen Ingmar Bergman, vars syfte är att förvalta och föra vidare kunskap om hans konstnärskap. 2009 genomförde Bukowskis en av de mest succéartade auktionerna på den svenska auktionsmarknaden någonsin, då hölls nämligen auktionen Ingmar Bergman H022, där den världskände regissörens privata ägodelar såldes. Intresset var otroligt stort från både svenska och internationella budgivare. De allra flesta föremålen förvärvades dock av en och samma privatperson, norrmannen Hans Gude Gudesen, som tillsammans med Ingmar Bergmans yngsta dotter, Linn Ullmann, därefter grundade Stiftelsen Bergmangårdarna på Fårö. Då det mesta av Ingmar Bergmans kvarlåtenskap idag finns i stiftelseform så får nog detta anses vara en unik möjlighet att förvärva ett av Ingmar Bergmans egenhändigt skrivna manus. Detta ungdomsverk från 1930-talet innehåller två kortfilmsmanus som Bergman skrev tillsammans med sin klasskamrat på Palmgrenska samskolan, Rolf Åhgren. 1934 skapade de kortfilmsmanuset med den kryptiska titeln ”B.J.G.108”. I det manuset medverkar även Bergmans fyra år yngre syster, Margareta, i rollen som ” Den blonda”. Våren 2013 gjorde Rolf Ågrens sonson, Eddie Åhgren en sex minuter lång stumfilmsversion av manuset som examensarbete på Beckmans designhögskola med flera kända medarbetare involverade.

Utropspris
20 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?