ARKITEKTBORD/RITBORD, Franz Kuhlmann KG, Wilhelmshaven, Tyskland, 1900-talets mitt.
Stomme i grönlackerad metall med ställbar arm och motvikt av betong. Ställbar skiva 103 x 80 cm. Brickmärkt "AB Adolf Johnson Co 'Rit-Johnson' Stockholm" samt "Franz Kuhlmann KG Wilhelmshaven Germany".
Slitage. Färgbortfall. Repor. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.