JUTTA VOTTELER, färgetsning, signerad och daterad 94. Numrerad 323/350
Bildstorlek 19 x 14,5 cm.
Obetydligt ytslitage. Ej examinerad ur ram.
Jutta Votteler är bildkonstnär, särskilt inriktad mot träsnitt och etsningar i färg. Hon har studerat vid Johannes Gutenberg universitetet i Mainz. Votteler arbetar som konstlärare vid universitetet i Kaiserslautern. Hennes bildvärld karaktäriseras av magi, skönhet, eskapism. En konst som fungerar som en slags poetiska betraktelser, en förhoppning om vad verkligheten skulle kunna vara, en fantasivärld mellan abstraktion och natur.