FELIX CHOPIN, skulptur patinerad brons signerad och daterad 1868
"Vsvelod III", höjd ca 26 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Storfurste Vsevolod Suurpesa av Kiev (1154-1212), son till Yuri Dolgoruk.Vladimirs storhertig 1176-1212.