Soffa/dagbädd, röd skinnimiterande klädsel, l 115 resp 210. Bord, l 76, b 76, h 63. Modellen formgiven 1957.
Slitage. En soffa med trasig fjädring uppstickandes genom klädsel. Stöd med stötskador ej fastmonterade, saknar bultar. Bord med slitage, rottingskador, fläckar och fuktskador.