LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET, CHARLOTTE PERRIAND, VILSTOL "LC4", Cassina Italien, numrerad 30587.
Klädsel i svart skinn, nackkudde. Underrede i kromat stål och svartlackerat järn. Märkt i stålet Cassina LC4 Le Corbusier och med numrering.
Smärre slitage. Märken.