Eclectic Auktion S197

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
38LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.1 st ljusmanschett saknas.
124LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g.Austria-Hungary after 1886.
149KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
213DEKORELEMENT, enligt uppgift från palats i Jakarta, 1800-tal.Troligtvis 1800-tal
277JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896.Nytt utrop 15 000-18 000 kr
317BRICKA, silver. Ryssland 1809.Vikt 647,8 gr
328BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal.Låset i mittlådan kärvar något
367Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus".Efter Stefano Maderno
425Mette Petri, ”Cathedral”.Stötskada på duk
478ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm.Siden. Reva på en av axlarna.
510Ansel Adams, Edward Weston.Ej signerad, endast stämplad "Photograph by Ansel Adams made with the Hasselblad camera" a tergo.
570JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland.Vikt 2200 gr
579AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.Firing defect to base

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
61
79
88
103
195
275
278
280
281
283
332
399
508
537
574

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
51AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.