Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | Franz Barwig d ä, Stående stenbock. | Återrop |
102 | Arvid Johanson, Vinter i Paris. | 8 000 SEK |
103 | CARL MALMSTEN
Matbord, 1940-50-tal. | Återrop |
104 | Tommy Östmar, Utan titel. | 9 500 SEK |
105 | ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal. | 2 400 SEK |
106 | FLASKA, glas. 1700/1800-tal. | 2 000 SEK |
107 | Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition. | 6 500 SEK |
108 | ARMRING, guld med olikfärgade ädelstenar och briljanantslipade diamanter, tot ca 0,50 ct. Vikt 72 gr. | 18 000 SEK |
109 | TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf. | 3 200 SEK |
110 | Joan Miró, "Le mélodie acide". | 12 500 SEK |
111 | TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 3 400 SEK |
112 | BOCKBORD, allmoge, 1800-tal. | 6 500 SEK |
113 | BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft. | 10 000 SEK |
114 | BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien. | 2 200 SEK |
115 | YNGVE EKSTRÖM
Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal. | 6 000 SEK |
116 | MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo. | Återrop |
117 | Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza. | 23 500 SEK |
118 | TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722). | 3 600 SEK |
119 | FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 1 200 SEK |
120 | GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
121 | BURK MED LOCK, tenn 1920-tal. | 1 900 SEK |
122 | AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita. | Återrop |
123 | TEKANNA.silver. London 1820-21. | 8 000 SEK |
124 | VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal. | 21 000 SEK |
125 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal. | Återrop |
126 | FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal. | Återrop |
127 | BORDSGARNITYR, 6 delar, tre delar designade till Nobeldukningen, Gunnar Cyrén, Orrefors. | Återrop |
128 | ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900. | 4 000 SEK |
129 | ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå. | Återrop |
130 | BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal. | 3 000 SEK |
131 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 600 SEK |
132 | Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II". | 11 500 SEK |
133 | FAT, majolika. Pallisys art, Historismus. | 2 000 SEK |
134 | SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948. | 1 800 SEK |
135 | HÄNGSMYCKE, Christina Zachrisson, Stockholm 1991. | 3 000 SEK |
136 | PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal. | 2 400 SEK |
137 | TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 2 400 SEK |
138 | VINKYLARE, koppar. Barockstil. | 2 200 SEK |
139 | FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal. | 5 000 SEK |
140 | BARPALLAR. 4 st, Fritz Hansen, Danmark 1982. | Återrop |
142 | GOLVUR, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt EHS 1791. | Återrop |
143 | FIGURIN, ben. Kina 1900-tal. | 1 200 SEK |
144 | EERO ARNIO, fåtölj, "Åskbollen", för Asko, Finland sannolikt 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
145 | SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal. | Återrop |
146 | ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct. | Återrop |
147 | BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil. | 11 000 SEK |
148 | Torsten Andersson, Vårvindar. | 16 000 SEK |
149 | Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning. | 1 400 SEK |
150 | TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 2 000 SEK |
151 | VINOFFERSKÅL, porslin. Samson, Frankrike. 1800/1900-tal. | Återrop |
152 | ÖRHÄNGEN, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct samt odlad gråfärgad pärla, ca 8,2 mm. | 4 200 SEK |
153 | KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut. | Återrop |
154 | BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988. | 950 SEK |
155 | ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal. | 4 600 SEK |
156 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 500 SEK |
157 | ZEBRASKINN. | 21 000 SEK |
158 | KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft. | 11 500 SEK |
159 | KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820). | 1 400 SEK |
160 | SNUSHUND, 1800/1900-tal. | 2 500 SEK |
161 | DRYCKESKANNA, okänd mästare (v. 1719-1750), Moskva 1737. Holländska import stämplar. | 86 000 SEK |
162 | Olle Bærtling, Xan. | 18 000 SEK |
163 | ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841. | 20 000 SEK |
164 | Lars-Erik Falk, Utan titel. | 3 500 SEK |
165 | BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal. | Återrop |
166 | Robert Jacobsen, Utan titel. | Återrop |
167 | BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder. | 5 500 SEK |
168 | Jean Tinguely, Abstrakt komposition. | 2 800 SEK |
169 | LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14. | 8 500 SEK |
170 | SLAGBORD, "Maria", design Bruno Mathsson för Firma Karl Mathsson, Värnamo. | 12 500 SEK |
171 | Mosse Stoopendaal, Vinterhare. | 24 000 SEK |
172 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil. | 9 000 SEK |
173 | KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal. | 17 000 SEK |
174 | BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr. | 3 200 SEK |
175 | RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct. | 12 000 SEK |
177 | MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal. | 3 800 SEK |
178 | DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft. | 3 600 SEK |
179 | BOJAN, porslin. Sen Qing dynastin, Kangxi-stil med Kangxis fyra karaktärers märke. | 11 000 SEK |
180 | VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115. | 4 800 SEK |
181 | SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 33 000 SEK |
182 | TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 4 500 SEK |
183 | Ivar Morsing, Motiv från Spanien. | 2 600 SEK |
184 | COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct. | 8 300 SEK |
185 | Louis Icart, Grapes. | Återrop |
186 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
187 | Stilleben med melon, druvor. | Återrop |
188 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 400 SEK |
189 | BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800. | 6 000 SEK |
191 | Maurice Estève, Utan titel. | Återrop |
192 | Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love. | 7 000 SEK |
193 | SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839. | 7 800 SEK |
194 | OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign. | Återrop |
195 | URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil. | 6 800 SEK |
196 | MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm. | 18 500 SEK |
197 | KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860. | 500 SEK |
198 | KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46. | 21 000 SEK |
199 | BORD, Kina 1800/1900-tal. | 3 000 SEK |
200 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 400 SEK |
201 | LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko. | 9 000 SEK |
202 | HÄNGSMYCKE, droppformad safir, 1.50 ct, briljantslipade diamanter samt odlad South sea pärla. | 8 500 SEK |
203 | BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil. | 4 000 SEK |