Nr. | Föremål | Klubbat pris |
306 | LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815). | 14 500 SEK |
307 | ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara. | Återrop |
308 | URNA, keramik. Song dynastin. | 2 000 SEK |
309 | John Sten, Studie. | 7 000 SEK |
310 | GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal. | 900 SEK |
311 | JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255. | 12 500 SEK |
312 | SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal. | 10 000 SEK |
313 | HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign. | Återrop |
314 | JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001. | Återrop |
315 | Helmer Osslund, Landskap med röda hus. | Återrop |
317 | ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips. | Återrop |
318 | Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn. | 15 500 SEK |
319 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. | 20 000 SEK |
320 | TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
321 | HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796. | 11 500 SEK |
322 | ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. | 10 000 SEK |
323 | BESTICKSUPPSÄTTNING, 120 delar, silver. K.G.Markström, Uppsala 1957-78. Modell Uppsala. | 31 000 SEK |
324 | TERRIN, flintgods. 1800-tal. | 3 000 SEK |
325 | Einar Nerman, Julklappar. | 5 000 SEK |
326 | KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545. | 11 500 SEK |
327 | FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 600 SEK |
328 | SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
329 | Carl Larsson Efter, Tittut. | 2 800 SEK |
330 | MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel. | Återrop |
331 | ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279). | 1 500 SEK |
332 | SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 10 500 SEK |
333 | FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |
334 | FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft. | Återrop |
335 | FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 800 SEK |
336 | KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa. | 32 000 SEK |
337 | RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g. | Återrop |
338 | TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
339 | Carl Bengtsson, Utan titel. | 13 000 SEK |
340 | RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr. | Återrop |
341 | SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35). | 3 800 SEK |
342 | Suzan Etkin, Utan titel. | Återrop |
343 | Jesus undervisar i templet. | 6 000 SEK |
344 | SKULPTURER, ett par, 1900-tal. | 4 000 SEK |
345 | MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm. | 10 000 SEK |
346 | Vyer från Rom. | Återrop |
347 | FAT, tenn, Anders Åkerman, Söderhamn (1772-1798). | 4 400 SEK |
348 | STÅNKA, allmoge 1800-tal. | 1 900 SEK |
349 | Max Mikael Book, Rigiröse. | 4 000 SEK |
350 | Flicka i röd skrud. | 12 000 SEK |
351 | ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct. | Återrop |
352 | Pastoralt landskap med ridande sällskap. | 26 000 SEK |
353 | TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal. | 8 000 SEK |
354 | SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 4 400 SEK |
355 | TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800. | 3 700 SEK |
356 | Lars Lerin, Vinter, skärjen. | 11 500 SEK |
357 | KOPPARKITTEL, 1800-tal. | 1 900 SEK |
358 | KENDI, porslin. Japan, 1700-tal. | 1 500 SEK |
359 | SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA. | 9 400 SEK |
360 | VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948. | 2 300 SEK |
361 | WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling. | Återrop |
362 | THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal. | Återrop |
363 | PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900. | 5 000 SEK |
364 | Lucas van Leyden, The dentist. | 5 500 SEK |
365 | SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475. | Återrop |
366 | Ole Lynggaard, COLLIER, Ole Lynggaard, olika rosafärgade sötvattenspärlor med lås med briljantslipad diamant, tot. ca 0.03 ct. | 5 500 SEK |
367 | SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign. | Återrop |
368 | UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal. | 1 400 SEK |
369 | SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 500 SEK |
370 | KARAFF med PROPP samt MUGGAR, ett par, glas. 1800-talets början. | Återrop |
371 | SKÅL, trol nefrit. Kina. | 1 200 SEK |
372 | TALLRIKAR, 3 st (2+1), tenn. C.Weigang (2) samt S.Marnel (1), Sthlm 1750-tal. Rokoko. | 4 800 SEK |
373 | SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin. | 1 025 SEK |
374 | VIKSKÄRM, fyra delar, trä, porslin och brons. Qing dynastin samt senare 1900-tal. | 120 000 SEK |
375 | TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal. | 1 025 SEK |
376 | MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 100 SEK |
377 | David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder. | 23 000 SEK |
378 | HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794. | 3 800 SEK |
379 | REMMARE, 6 st, glas 1700-tal. | 5 500 SEK |
380 | AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75. | Återrop |
381 | MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början. | 11 000 SEK |
382 | ÖRHÄNGEN, guldclips. | Återrop |
383 | KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft. | 6 100 SEK |
384 | Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen. | 19 000 SEK |
385 | TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal. | 1 300 SEK |
386 | Lars-Erik Falk, Modulrelief B33. | 3 600 SEK |
387 | FLASKA, glas. 1700/1800-tal. | 1 100 SEK |
388 | TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755. | 4 400 SEK |
389 | OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz. | 1 800 SEK |
390 | STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
391 | BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft. | 17 500 SEK |
392 | Lennart Rodhe, Utan titel. | Återrop |
393 | KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39. | 2 400 SEK |
394 | Gianpietro Zanotti Tillskriven, Dopscen. | 9 500 SEK |
395 | THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal. | 10 000 SEK |
396 | SKÅL, keramik. Tang dynastin. | 6 500 SEK |
397 | Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont. | 1 000 SEK |
398 | MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 1 000 SEK |
399 | HÄNGSMYCKE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.01 ct, i form av hjärta. | 14 000 SEK |
400 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 700 SEK |
401 | STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824. | 2 900 SEK |
402 | Kjartan Slettemark, Blomma. | 600 SEK |
403 | SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin. | 1 700 SEK |
404 | Peter Ilsted, Läxläsning. | Återrop |
405 | SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal. | 4 000 SEK |
406 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |