Nr. | Föremål | Ändringar |
1 | FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67. | Tillverkat av Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67. |
12 | KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal. | För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00% |
29 | MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
47 | TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879. | Senare glas. |
55 | TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg. | Weight 3,1 kg. Over all in good condition. Some scratchmarks. |
68 | Bo Lundwall, Sparvhök. | Korrekt titel "Sparvhök" |
74 | VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal. | För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00% |
94 | Pastoral figurscen. | Lagningar |
105 | ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
115 | YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal. | En lådfront i underskåpet saknas; the front piece of one of the drawers in the lower part of the cabinet is missing. |
148 | Torsten Andersson, Vårvindar. | Duk 58 x 66 cm. |
153 | KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut. | KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut. |
163 | ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
168 | Jean Tinguely, Abstrakt komposition. | Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite. |
212 | ARMRING OCH RING, Christina Zachrisson, Stockholm 2000 och 1991, | Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite. |
268 | Ivan Ivarson, Flicka med luta. | På baksidan sitter två pappersetiketter: "Ivan Ivarson Kvinna med luta". Ena med katnr 63. |
304 | FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese. | Originalkvitto från Nordiska Kompaniet medföljer |
339 | Carl Bengtsson, Utan titel. | Berörs av konstnärsavgift. Droit de Suite. |
348 | STÅNKA, allmoge 1800-tal. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
455 | RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct. | Kvalitet ca F/inclusion. |
468 | STÅNKA, allmoge, 1800-tal. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
485 | Carl Bengtsson, Utan titel. | Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite. |
535 | PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
595 | POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929. | Kantnagg upptill vid hörn ca 0,5 cm. |
680 | FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal. | A chip to the nose of one lion (with child), firing cracks. |
696 | SOFFA, Arne Norell, tresitsig. | Inköpt på Svenskt Tenn |
737 | Porträtt av rysk officer. | The man is not an Russian officer. Probably German or Preusian. |
743 | STÅNKA, allmoge, 1800-tal. | För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms om 12 % på klubbat pris. |
916 | BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58. | Sprickor. |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
141 |
176 |
190 |
243 |
263 |
316 |
581 |
818 |
Det finns inga föremål med exportförbud.