Nr. | Föremål | Klubbat pris |
907 | SALTKAR, två stycken. Älvdalen, 1800-talets början. | 3 600 SEK |
908 | Torsten Renqvist, "Höstblåst, Hampstead London". | 6 400 SEK |
909 | Torsten Renqvist, "Spetsnäsduk". | 8 200 SEK |
910 | INGEFÄRSKRUS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 400 SEK |
911 | Esaias Thorén, "Öga och blad". | 8 500 SEK |
912 | Pugli Guglielmo Tillskriven, Kvinnobyst. | Återrop |
913 | Paul Comoléra Efter, Fasan. | Återrop |
914 | Inge Schiöler, Granar. | Återrop |
915 | FAT, cloisonné. Japan, Meiji, 1800-tal. | 2 000 SEK |
916 | OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL Elegant kvinna med pärlor och spets | 3 500 SEK |
917 | OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL Renässanspojke med flöjt | 6 200 SEK |
918 | SKÅL, porslin. Kangxi-stil, sen Qing. | 4 200 SEK |
919 | VAS, porslin. Rörstrand daterad 1881. | 12 500 SEK |
920 | BÅLSKÅL, porslin. Imari, Kangxi (1662-1722), Qingdynastin. | 3 200 SEK |
921 | STEKFAT, kompaniporslin, Qianlong (1736-95). | 4 200 SEK |
922 | TEDOSOR, 2 st, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |
923 | Salvador Dalí, "Stockholms slott". | Återrop |
925 | Brevduvan. | 4 000 SEK |
926 | DOKUMENT, utfärdat 1705/1706, av häradshövding Bengt Seth. | 2 000 SEK |
927 | BRASGALLER, Olle Hermansson, Husqvarna Vapenfabriksaktiebolag, gjutjärn. | 1 500 SEK |
928 | Lambert Werner, Surrealistisk komposition. | Återrop |
929 | FÅTÖLJER, 1 par. Carl Bergsten för M/S Kungsholm, tillverkade av Nordiska Kompaniet. | 7 000 SEK |
930 | JARDINIERE, flintgods. Rörstrand. Majolika. | 5 000 SEK |
931 | LOCKPOKALER, ett par. K.Andersson, Stockholm 1935-45. Vikt ca 1,7 kg. | Återrop |
932 | SVEN X:ET ERIXSON "Bron (Hammarforsen)" | 18 000 SEK |
933 | Interiör med piano. | 3 400 SEK |
934 | LJUSKRONA för åtta ljus, Venetiansk typ. | Återrop |
935 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 800 SEK |
936 | UPPSATSSKÅL på ställning av nysilver. A.G.Dufva. | 3 600 SEK |
937 | Evert Lundquist, "Andinghen, Augusti 1931". | 5 000 SEK |
938 | Evert Lundquist, Mansporträtt. | 2 000 SEK |
939 | FLASKA med PROPP, glas och silver. 1700-tal. | 1 400 SEK |
940 | BRAM BOGART, Utan titel | Återrop |
941 | RICHARD MORTENSEN, "2003" | 8 000 SEK |
942 | MADELEINE PYK Åsneriderskan | Återrop |
943 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynasitn, Qianlong (1736-95). | 1 600 SEK |
944 | Wilhelm von Gegerfelt, Fiskaren på kajen. | 8 200 SEK |
945 | VASER, ett par, porslin. Japan, Meiji. | 1 000 SEK |
946 | SERVIS, 55 delar, porslin. "Tulpan", Alf Wallander, 1900-talets början. | 19 000 SEK |
947 | SALTKAR. | 2 000 SEK |
948 | SEMIANTIK KIRMAN/YESD. 350,5x273,5 cm. | 4 200 SEK |
949 | Roger Risberg, "Tåget". | Återrop |
950 | BÖCKER 2 st samt BREVKORT, 2 st. | 4 200 SEK |
951 | MYNT, koppar. Märkt FRS 1744. | 3 000 SEK |
952 | SPEGEL. Rokoko. | 6 400 SEK |
953 | BAROMETER, märkt I Sordelle, London. | Återrop |
954 | Madeleine Pyk, "Sommarhundar". | Återrop |
955 | Ivar Morsing, "I trädgården". | 7 500 SEK |
956 | FAT, 2 st, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg. | 500 SEK |
957 | KRUKA med LOCK, keramik. W.Kåge, Gustavsberg 1928. | 500 SEK |
958 | POTTSKÅP, 1700-talets andra hälft. Italien. | 17 500 SEK |
959 | KOLONN, gustaviansk stil. | 4 800 SEK |
960 | KOLONN, gustaviansk stil. | 5 200 SEK |
961 | CHAMPAGNEKYLARE, försilvrad. 1900-talets början. | 1 800 SEK |
962 | Nils Nilsson Skum, Rendrivning. | 4 000 SEK |
963 | Jenny Nyström, "Bärplockande barn". | 17 000 SEK |
964 | Gösta Adrian-Nilsson, "Anatomiskt". | 25 000 SEK |
965 | Gösta Adrian-Nilsson, "Gatuscen". | 26 000 SEK |
966 | Harald Lindberg, "Vid Rumnshamnsviken". | 6 400 SEK |
967 | Robert Högfeldt, "Kaninmåltid". | 3 200 SEK |
968 | Pierre Olofsson, Utan titel. | 2 400 SEK |
969 | EINAR NERMAN, olja på duk. Sign och dat -42. | Återrop |
970 | Siri Derkert, "Flicka med blomsterkrans". | 10 000 SEK |
971 | Carl Wilhelmson, "Man med redskap". | 12 000 SEK |
972 | Esaias Thorén, Utan titel. | 12 000 SEK |
973 | AXEL NILSSON, olja på pannå. Sign. | Återrop |
974 | EVA BAGGE, olja på duk. Sign och dat -59. | Återrop |
975 | OSKAR BERGMAN, olja på duk. Sign och dat 1922. | Återrop |
976 | John Bauer, "Hos trollen". | 5 700 SEK |
977 | Victor Axelson, "Stockholmsmotiv". | 3 000 SEK |
978 | Kurt Jungstedt, "Teater i Köpenhamn". | 1 600 SEK |
979 | Peter Nyborg "Rådhuspladsen med kiosk" | Återrop |
980 | TEDOSOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 4 200 SEK |
981 | TULPANVAS, porslin. Sen Qing dynasti. | 5 600 SEK |
982 | BOJAN, porslin. Qing dynastin. | 2 800 SEK |
983 | GLAS med LOCK, sex stycken. 1800-tal. | 4 600 SEK |
984 | Lotten Rönquist, "Från Drottningholms park". | 15 000 SEK |
985 | SALTKAR, silver. Christian II Drentwett, Augsburg (1785-87). | 2 400 SEK |
986 | VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg. | 1 600 SEK |
987 | Per Södermark, Studie av flicka i folkdräkt. | Återrop |
988 | Jan Stenvinkel, Utan titel. | Återrop |
989 | SKÅLAR, 2 st samt VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg. | 1 500 SEK |
990 | TESERVIS, tre delar, märkt Garrards Panton Street London, 1884. | Återrop |