Nr. | Föremål | Klubbat pris |
406 | LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk stil. | 14 500 SEK |
407 | BESTICKSUPPSÄTTNING, 123 delar, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1948-70. Modell Prins Albert. | 18 500 SEK |
408 | COLLIER, vitguld med diamanter. | 9 000 SEK |
409 | RING, vitguld med diamanter. | 2 600 SEK |
410 | PIEDESTALER, ett par. | 3 600 SEK |
411 | BORDSPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Sengustaviansk. | 5 400 SEK |
412 | Severin Nilson, Sommarlandskap med figurer. | 7 200 SEK |
413 | Arthur Bianchini, "Utsikt från Rålambshov". | Återrop |
414 | SKULPTUR. Barock. | 8 000 SEK |
415 | SPEGEL av Johan Martin Berg (glasmästare och spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837). Empire. | 5 000 SEK |
416 | COLLIER, doserade odlade pärlor, | 400 SEK |
417 | RING MED RUBINER OCH DIAMANTER. | 6 000 SEK |
418 | RING MED DIAMANTER. | 4 600 SEK |
419 | RING MED DIAMANTER. | 4 600 SEK |
420 | Ernst Josephson, Soldat i pickelhuva. | Återrop |
421 | Per Gummeson, Flodlandskap. | Återrop |
422 | Carl Trägårdh, Landskapsmotiv. | 12 000 SEK |
423 | VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal, | Återrop |
424 | KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | 6 800 SEK |
425 | VAS, porslin. Qing dynastin. | 8 800 SEK |
426 | FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912). | 3 800 SEK |
427 | TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal. | 4 600 SEK |
428 | STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth. | 1 500 SEK |
429 | FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal. | Återrop |
430 | FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal. | Återrop |
431 | FIGURIN, porslin och brännförgylld brons. 1700-tal, möjligen England. | Återrop |
432 | BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal. | 7 200 SEK |
433 | FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal. | 7 200 SEK |
434 | RING, CARTIER, TRINIITY. | 6 600 SEK |
435 | Gerhard Mercator, "Russia cum Confinijs". | 2 600 SEK |
436 | John Mac Dougal, Elstead Bridge, Sussex. | 6 500 SEK |
437 | FAT, 2 st, tenn. J.G.Ryman, Sthlm 1761-97 samt M.Söderberg, Sthlm 1716-48. Rokoko. | 5 000 SEK |
438 | Slädfärden. | Återrop |
439 | Carl Johan Granberg, "Victoria". | Återrop |
440 | Månsken över Stockholms slott. | 6 000 SEK |
441 | AMPEL, för tre lampor. Gustaviansk stil. | 3 500 SEK |
442 | AMPEL, för tre ljus. 1800-tal. | 10 000 SEK |
443 | BORDSLAMPA. England. | Återrop |
444 | Alexander Langlet, Ridande karoliner i snöstorm. | 12 000 SEK |
445 | KARAFFER, ett par. Empirestil. | Återrop |
446 | TAZZA OCH TALLRIKAR, fyra stycken. Senempire. | 1 500 SEK |
447 | BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus. Empirestil. | Återrop |
448 | VÄGGAPPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empirestil. | 3 400 SEK |
449 | LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Ryssland 1800-tal. | 13 000 SEK |
450 | VÄGGKANDELABER, för två ljus. | 4 500 SEK |
451 | Tillbedjan. | Återrop |
452 | Allegorisk kvinnofigur. | Återrop |
453 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
454 | VINGLAS, 10 st. Trol sent 1800-tal. | 5 200 SEK |
455 | Harald Lyth, "LJUSNING"-oevre no 218. | 13 500 SEK |
456 | Evert Lundquist, "SORG". | 24 000 SEK |
457 | ALLIANSRING, 18K vitguld med briljantslipade diamanter. | Återrop |
458 | BÄGARE, silver, Mathias Forswall, Uppsala (verksam 1773-1786-). | 7 000 SEK |
459 | TOILETTEUPPSÄTTNING, 3 delar, silver 925/1000, Georg Jensen, Danmark. | Återrop |
460 | MJÖLKKANNA, Johan Georg Höderich, Köpenhamn 1775. Rokoko. | 8 000 SEK |
461 | FAT, ett par, förgyllt silver, Gottfried Heyner, Breslau 1690-tal. | 42 000 SEK |
462 | SKÄNKSKÅP. Valdres/Hallingdal, Norge. | Återrop |
463 | SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft. | 16 000 SEK |
464 | PG Thelander, "Stående elefant". | 4 000 SEK |
465 | Jussi Mäntynen, Älgtjur. | 44 000 SEK |
466 | Karel Appel, Figurkomposition. | 6 200 SEK |
467 | PRESENTERFAT, silver. Fantasistämplar, 1800-tal. Barock-stil. | 10 800 SEK |
468 | KOPPAR, åtta stycken, porslin. Sen Qing dynastin. | 3 200 SEK |
469 | TEKANNA MED LOCK, porslin. Kina 1700-tal. | 1 600 SEK |
470 | SÅSSNIPOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
471 | Eduard Wiiralt, "Eesti neiu" (Estonian girl) | Återrop |
472 | UPPLÄGGNINGSFAT, porslin. Sen Qingdynasti. | 2 200 SEK |
473 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 1 200 SEK |
474 | SOCKERSKÅL med lock, Johan Fredrik Wildt, Stockholm 1799. Gustaviansk. | Återrop |
475 | CIGARETTETUI, silver. Moskva 1908-17. | 3 200 SEK |
476 | Salvador Dalí, Utan titel, ur: "Quevedos visioner". | Återrop |
477 | Salvador Dalí, Utan titel, ur: "Quevedos visioner". | Återrop |
478 | Bengt Lindström, "Figur". | 34 000 SEK |
479 | Joan Miró, "Flux de l'aimant". | Återrop |
480 | Victor Vasarely, Geometrisk komposition. | 1 600 SEK |
481 | TALLRIK, porslin. Nymphenburg 1765. | 3 600 SEK |
482 | Frans Wilhelm Odelmark, "Gata i Kairo". | 13 000 SEK |
483 | Siri Rathsman, Komposition. | Återrop |
484 | Siri Rathsman, "Studie i rött och blått". | 2 000 SEK |
485 | LJUSSTAKAR, ett par. 1800-tal. | 8 600 SEK |
486 | KANDELABRAR, för sju ljus, ett par. Empirestil. | 32 000 SEK |
487 | TERRIN MED LOCK OCH FAT. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
488 | JARDINIERE, silver. Tyskland omkr 1900. Empirestil. | 11 500 SEK |
489 | BOUILLOTTELAMPA, för två ljus. Empirestil. | 8 200 SEK |
490 | Erik Tryggelin, Motiv från Himmerfjärden. | Återrop |
491 | Erik Tryggelin, "Prästviken, Lovön". | Återrop |
492 | KANDELABRAR, ett par, silver, Häberlein, Nürnberg 1799-1803, samt Carl Friedrich Schönberg, efter 1820. Vikt 1300g. | Återrop |
493 | Erik Tryggelin, Skördemotiv från Vadstena. | 3 000 SEK |
494 | Erik Tryggelin, Marin från Vadstena. | Återrop |
495 | Erik Tryggelin, Rodnande skyar, Vadstena. | 1 500 SEK |
496 | LJUSSTAKE, silver. Ryssland 1868. | 3 800 SEK |
497 | Mansporträtt en grisaille. | Återrop |
498 | Stilleben med fasan. | Återrop |
499 | SKÄNK, Sengustaviansk. | Återrop |
500 | VINSTÄLL. Tyskland. | 1 000 SEK |
501 | RING och ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter. | 7 000 SEK |
502 | Pierre Olofsson, Abstrakt komposition. | 2 000 SEK |
503 | OLLE BONNIÉR, färglitografi. Sign och numr 195/260. | Återrop |
504 | Olle Bærtling, Utan titel, ur "The angels of Baertling". | 7 500 SEK |
505 | Victor Vasarely, Geometrisk komposition. | 2 200 SEK |