Nr. | Föremål | Klubbat pris |
306 | SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279). | 1 000 SEK |
307 | SNUSDOSA, utländska stämplar, 1700-talets slut. | 2 600 SEK |
308 | Pelle Åberg, Flicka med bukett. | 19 000 SEK |
309 | SKEDAR, 2 st, silver, Fredrik Petersson Ström (v.Stockholm) 1794 och Lorenz Georg Weis, Norrköping 1806. | Återrop |
310 | Erik Tryggelin, "Passage des Eaux". | 6 200 SEK |
311 | SKÅL, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, S:t Petersburg, Nikolaj I period. (1825-55). | 1 800 SEK |
312 | Marcus Larsson, Romantiskt landskap med virvlande vatten. | 28 000 SEK |
313 | LJUSKRONOR, för sju ljus, ett par. Empirestil. | 15 000 SEK |
314 | RING med briljantslipad diamant 0.94 CT. | 10 100 SEK |
315 | Erik Tryggelin, Trädgårdsmotiv med dörr. | 4 000 SEK |
316 | HÄNGSMYCKE, kors med orientaliska blisterpärlor. Stockholm 1919. | Återrop |
317 | HÄNGSMYCKE, gammelslipade diamanter. | 5 000 SEK |
318 | PORTFÖLJ, "White grey black and blue". | Återrop |
319 | Pierre Olofsson, "5 Klont". | 4 800 SEK |
320 | Carl Axel Printzensköld, Andakt. | Återrop |
321 | Lennart Rodhe, Utan titel. | 7 800 SEK |
322 | RING med tre briljantslipade diamanter. | 2 000 SEK |
323 | RING med trappetslipad ametist. | 1 000 SEK |
324 | HÖRNSKÅP. Louis XV-stil, 1900-tal. | 25 000 SEK |
325 | COLLIER japanska odlade pärlor 7 mm. | Återrop |
326 | SPEGEL. Gustaviansk. | 18 000 SEK |
327 | VAS, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraaka. | 1 200 SEK |
328 | ARMBAND, flätade pärlor med lapis lazuli. | Återrop |
329 | ARMBAND, FLÄTADE PÄRLOR MED KORALL. | Återrop |
330 | POKAL, glas. 1900-talets början. | 2 600 SEK |
331 | Jenny Nyström, Gosse och troll. | 20 000 SEK |
332 | Carl Fredrik Hill, Utan titel. | 15 000 SEK |
333 | Eugène Claude, Stilleben med plommon. | 6 400 SEK |
334 | Skogslandskap. | 6 000 SEK |
335 | Carl Fredrik Hill, Blånande berg. | Återrop |
336 | SIXTEN LUNDBOHM, olja på papper uppklistrad på pannå. Sign. Dat 1965 a tergo. | Återrop |
337 | Gottfrid Kallstenius, Aftonstämning. | 35 000 SEK |
338 | Lennart Rodhe, Komposition. | 1 500 SEK |
339 | Bengt Carlberg, Cirkusclowner. | 2 200 SEK |
340 | Lennart Rodhe, Geometrisk komposition. | 1 500 SEK |
341 | 4 målningar på siden, Kina 1800/1900-tal. | 7 800 SEK |
342 | 4 målningar på siden, Kina 1800/1900-tal. | 7 800 SEK |
343 | Georges Rouault, "Le dictateur". | Återrop |
344 | Georges Rouault, "La Favorite". | Återrop |
345 | MATBORD, "La Barca", Piero De Martini, Cassina, Italien 1980-tal. | 4 800 SEK |
346 | BRICKBORD. 1800-tal. | Återrop |
347 | TOILETTBORD, 1900-tal. | 800 SEK |
348 | SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 15 000 SEK |
349 | SPELBORD. Sengustavianskt Stockholmsarbete. | 10 000 SEK |
350 | Bertil Bull Hedlund, "Ruth". | 2 800 SEK |
351 | VÄGGARMATURER, Josef Frank, Svenskt Tenn. Modellnummer G2565. | 3 800 SEK |
352 | STOLAR, åtta stycken snarlika (6+2). Sengustaviansk Lindome. | 27 000 SEK |
353 | Gottfrid Kallstenius, Kustlandskap. | 4 000 SEK |
354 | Ernst Josephson, Medeltida jungfru. | Återrop |
355 | TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2560/1. | 700 SEK |
356 | VÄGGPENDYL, av Per Henrik Beurling.
Sengustaviansk. | 12 000 SEK |
357 | TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2444. | 700 SEK |
358 | TAKLAMPA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2444. H 40. | Återrop |
359 | Figurstaffage på Marcusplatsen, Venedig. | 11 000 SEK |
360 | GLASSERVIS, 70 delar. Kosta. "Lagerberg". Design Elis Bergh. | 16 000 SEK |
361 | BORD. Nordeuropa, möjligen Baltikum. 1800-talets mitt. | 5 000 SEK |
362 | Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör med kvinna som klipper får. | 16 500 SEK |
363 | Grosshandlare Henrik Bratt och makan Caroline Bratt. | 4 000 SEK |
364 | Ruth Milles, Flicka med blomsterbukett. | 7 400 SEK |
365 | Marie-Louise Ekman, Monument. | Återrop |
366 | John Burcley, Höglänt landskap med figurer vid båt. | 4 000 SEK |
367 | ASSIETTE, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 1 800 SEK |
368 | ASSIETTE, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 900 SEK |
369 | ARMLÄNK, 18K guld. | 2 500 SEK |
370 | RING med diamanter. | 6 200 SEK |
371 | WILHELM VON GEGERFELT Italienskt motiv | 5 500 SEK |
372 | Hugo Zuhr, Sommarlandskap. | Återrop |
373 | Olle Hjortzberg, Sommarblomster. | 10 000 SEK |
374 | Satyr. | Återrop |
375 | Otto Schmidt-Hofer, "Weibliche akt". | 4 600 SEK |
376 | John Templeton Lucas, "The War Map". | 12 500 SEK |
377 | FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 100 SEK |
378 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 700 SEK |
379 | SKÅL, nysilver. Nyrokoko. | 1 700 SEK |
380 | SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal. | 9 000 SEK |
381 | KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal. | 400 SEK |
382 | GLASSERVIS, 17 snarlika delar. 1800-tal. | Återrop |
383 | SERVIS, 22 delar, flintgods. England, 1800-tal. | 11 500 SEK |
384 | TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal. | 1 600 SEK |
385 | DAMARMBANDSUR, 18K guld. | 6 200 SEK |
386 | RING, 18K vitguld med briljant- och baguetteslipade diamanter. | 4 800 SEK |
387 | RING, 18K vitguld med briljantslipade diamanter. | 2 600 SEK |
388 | RING, 18K vitguld med 131 briljantslipade diamanter. | 1 500 SEK |
389 | RING, 18K vitguld med 72 briljantslipade diamanter. | 2 000 SEK |
390 | BORDSLAMPOR, ett par, porslin o förg brons. Sèvres-liknande märke. Louis XVI-stil. Målarsign. H.Bituvin. | 26 000 SEK |
391 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
392 | STOL. Stockholmsarbete av slottskvalitet, ca 1750. Rokoko. En senare kopia medföljer. | 26 000 SEK |
393 | TEKANNA, silver, St:Petersburg 1873. | 5 200 SEK |
394 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
395 | Lior Ron, Flicka med gyllene hår. | 3 000 SEK |
396 | Lior Ron, Flicka med gyllene klänning. | 4 000 SEK |
397 | Wilhelm Wik, Abstrakt komposition. | 4 600 SEK |
398 | Wilhelm Wik, Abstrakt komposition. | Återrop |
399 | VITRINSKÅP. Kina, troligen sekelskifte 1900. | 7 500 SEK |
400 | BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
401 | André Dauchez, "Arrière Port de Concarneau (Bretagne)". | 19 500 SEK |
402 | ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk. Sign och dat 1900. | Återrop |
403 | BROSCH i form av fjäril. | 4 200 SEK |
404 | Emma Norrman, Fjordlandskap med flicka. | 16 000 SEK |
405 | STOLAR, 2+1+1 stycken. Västsvensk rokoko. | 20 000 SEK |