Nr. | Föremål | Klubbat pris |
835 | John Jon-And, "Förhoppningar". | 12 000 SEK |
836 | Lena Cronqvist, Sommar på Koster. | 29 000 SEK |
837 | GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand. | 1 700 SEK |
839 | Sven X:et Erixson, "Lövverk". | 12 000 SEK |
840 | GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57. | Återrop |
841 | Ulf Gripenholm, "Stegesund". | 5 000 SEK |
842 | Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step". | Återrop |
843 | Erland Cullberg, Komposition med vas. | Återrop |
844 | RING, 14k guld med ryska stplr. | 5 000 SEK |
846 | RING, 14k guld ryska stplr. | Återrop |
847 | LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft. | 15 000 SEK |
848 | BESTICKSUPPSÄTTNING, 49 delar, silver. S:t Petersburg, 1896-1908. | 9 200 SEK |
849 | BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771. | 10 000 SEK |
850 | KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal. | 900 SEK |
851 | Bergslandskap. | Återrop |
852 | CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal. | Återrop |
853 | Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer. | Återrop |
854 | VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé. | 2 000 SEK |
855 | Vid fruktbordet. | Återrop |
856 | RÖKELSEKAR, keramik. Japan Meiji. | Återrop |
857 | Anton Ebert, Kristina Nilsson. | 12 000 SEK |
858 | HÄNGSKÅP, | 12 000 SEK |
859 | Max Mikael Book, "Blue Tosun". | Återrop |
860 | Wibeke Beck-Friis, "Polissiren". | 800 SEK |
861 | ÖRHÄNGEN, ett par. | 5 200 SEK |
862 | Kjartan Slettemark, Nixon. | 4 800 SEK |
863 | SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal. | 800 SEK |
864 | KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal. | 2 800 SEK |
865 | Roland Svensson, "Dagar i skärgård och annorstädes". | 4 000 SEK |
866 | SOFFA. Börge Mogensen.
Fritz Hansen, Danmark 1969. | 12 500 SEK |
867 | TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal. | 1 300 SEK |
868 | HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark
1950-tal. | 15 000 SEK |
869 | SKRIN, allmoge, Norge 1800-tal. | 1 300 SEK |
872 | FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början. | 3 000 SEK |
873 | BORDSPENDYL. Fransk senempire. | 19 000 SEK |
874 | PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika.
Rörstrand, jugend. | 9 200 SEK |
875 | KRUKA, mässing. Höjd 22,5 cm, diameter 30 cm. Persien omkring 1900. | 7 000 SEK |
876 | Utagawa Toyoshige Toyokuni II, Figurscen med fångad katt. | Återrop |
877 | Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man vid badtunna. | 900 SEK |
878 | Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse". | 6 500 SEK |
879 | Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet". | 2 600 SEK |
880 | Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Överfall i båt. | Återrop |
881 | SLAGBORD. Barock. | Återrop |
882 | Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man med lykta och parasoll. | 1 600 SEK |
883 | HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal. | 10 500 SEK |
884 | Toyohara Kunichika, Samuraj i månsken. | 1 000 SEK |
885 | Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni". | Återrop |
886 | Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Skådespelarporträtt. | Återrop |
887 | Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Kvinna bärandes ett barn. | 750 SEK |
888 | Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete" | 15 000 SEK |
889 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
890 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 10 500 SEK |
891 | SPELBORD, "à l´hombre". Holland. | 2 000 SEK |
892 | FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji. | 3 200 SEK |
893 | VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818. | 19 000 SEK |
894 | STOLAR, fyra stycken. Gustavianska. | 4 000 SEK |
895 | BÄGARE, silver. Erik Lemon, Uppsala 1761. | 3 400 SEK |
896 | Hugo Zuhr Motiv från västkusten | Återrop |
897 | STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal. | 1 800 SEK |
898 | AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil. | 12 500 SEK |
899 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | Återrop |
900 | STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome. | 20 000 SEK |
901 | KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete. | 6 000 SEK |
902 | KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete. | 12 000 SEK |
903 | FISKFAT med SIL, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1795-1820). | 2 000 SEK |
904 | BORD. Mellaneuropa, omkr 1800. | 5 200 SEK |
905 | GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784). | 8 000 SEK |
906 | SALTKAR med SKEDAR, 4 st, sterling. G. Jensen, Danmark. Modell 110. | 3 400 SEK |
907 | LJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qing dynastin. | 2 800 SEK |
908 | FAT, keramik. Guangdong, 1600-tal. | Återrop |
909 | FAT, lack. Qing dynastin. | Återrop |
910 | SOCKERRUSKA, silver. London 1895. | 3 000 SEK |
911 | POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal. | 3 800 SEK |
912 | GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800. | 1 100 SEK |
913 | POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft. | 4 200 SEK |
914 | POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal. | 2 800 SEK |
915 | POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal. | 3 000 SEK |
916 | POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
917 | BOK, 3 vol. SKANDINAVIENS FISKAR, W von Wright. I+II+planschdel. | Återrop |
918 | BOK, 3 vol. SVENSKA FÅGLAR, M,W & F von Wright. | 5 000 SEK |
919 | Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)". | Återrop |
920 | BUDDHA, trä. Mingstil. | 7 000 SEK |
921 | Gleb Bogomolov, Utan titel. | Återrop |
922 | BUDDHA. Myanmar, Burma 1800-talets andra hälft. | Återrop |
923 | Julian Trevelyan, Stadsbild. | Återrop |
924 | BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal. | 13 000 SEK |
925 | Per Olof Ultvedt, Utan titel. | Återrop |
926 | BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft. | Återrop |
927 | VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713". | 3 400 SEK |
928 | MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft. | 24 000 SEK |
929 | ÅKDYNA, flamskväv. "Vaser i kransar". 117x52,5 cm. Skåne 1800-tal - omkring 1900. | 2 800 SEK |
930 | Barbro Östlihn, Stilleben med kaffekoppar. | Återrop |
931 | MATTA. Semiantik Tekke. 342,5x248 cm. | 18 000 SEK |
932 | VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal. | 500 SEK |
933 | Roger Risberg, "Nattvandraren". | 22 000 SEK |
934 | Hideo Matsumoto, "Hunden". | Återrop |
935 | Hideo Matsumoto, "Gröna Lund". | 2 600 SEK |
936 | Sven X:et Erixson, "Studie". | 4 000 SEK |
937 | Joe Downing, Komposition. | Återrop |
938 | Joe Downing, Komposition. | 3 200 SEK |