Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | Ljusstakar, ett par 1700-talets slut, Sengustavianska. | 3 200 SEK |
202 | Soppslev, silver med träskaft, Moskva 1855. | 2 000 SEK |
203 | Elis Bergh, servis, 129 delar "Kent", Kosta. | 24 000 SEK |
204 | Bertil Vallien, glasservis, 47 delar "Chateau", Kosta Boda. | 4 500 SEK |
205 | Bruno Mathsson, & Piet Hein, "Superellips", bord, Bruno Mathsson International. | 7 000 SEK |
206 | Richard Carruthers, bordslampor 1 par, "Arcade", Ateljé Lyktan, 1970/80-tal. | 2 000 SEK |
207 | Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, efter 1972. | 4 000 SEK |
208 | Bruno Mathsson, "MI 459 Minister", fåtölj, Bruno Mathsson International, efter 1986. | 8 000 SEK |
209 | Bruno Mathsson, fåtölj, "Mio", Bruno Mathsson International, efter 1981. | 4 500 SEK |
210 | Jacob Jensen / Bang & Olufsen, Beomaster 6500, stereo, Danmark 1980-90-tal. | 5 000 SEK |
211 | Alf Linder, "The sculptor's dream". | 5 500 SEK |
212 | Oskar Hult, "Nasca". | 5 000 SEK |
213 | Johan Scott, "Utan titel". | 4 000 SEK |
214 | Anette Senneby, Utan titel. | 4 000 SEK |
215 | Henrik Allert, Hästhuvud. | 9 500 SEK |
216 | Gunnar Cyrén, snapsglas, 2 st s.k. djävulsglas, ur serien "Nobel", Orrefors efter 1996. | Återrop |
217 | Ulrica Hydman-Vallien, skulptur, ansikte. | 6 000 SEK |
218 | Achille Castiglioni, "Gibigiana", bordslampa, Flos, Italien, efter 1980. | 2 600 SEK |
219 | Herrbetjänt, Sverige 1970-80-tal. | 2 200 SEK |
220 | Bruno Mathsson, bord, "MI 901", Bruno Mathsson International. | 12 000 SEK |
221 | Samling med konstlitteratur, cirka 600 titlar, sent 1900/2000-tal. | 14 000 SEK |