Nr. | Föremål | Ändringar |
1 | SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock. | De två stora mittglasen senare. Två sprickor i ramen, kronan saknar två dekordelar, en festong något böjd. Mindre dekordelar saknas. |
36 | Herman Lipot, Figurer i landskap. | Konstnär: Herman Lipot. |
60 | Michael Zwack, Untitled. | Blandteknik på papper uppfodrat på duk |
61 | Keith Haring, Untitled (Triptych). | Certifikat från Estate of Keith Haring, id nr 120795A1, 120795A2, 120795A3 medföljer. |
120 | SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr. | B.C. not A.D. |
147 | MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft. | Formgivet av Per Öberg Arkitektkontor. |
169 | LUKTDOSA, förgyllt silver, ostämplad. Senbarock. Samt modern pillerdosa i emalj med motiv av Il Duomo, Florens. | Motivet på pillerdosan föreställer Basilica di Santa Maria del Fiore i Florens och inte S:t Pauls katedralen. |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
91A |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.