Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | JAKTBÄGARE, ett par, av Caspar Liendenberg, Stockholm, samt DESSERTSKED av Paul Zachun, Norrköping. | 7 000 SEK |
102 | BÄGARE, Sverige, 1700-tal. | 7 000 SEK |
103 | BÄGARE, två stycken, sannolikt Sverige 1700-talets mitt. | 900 SEK |
104 | BÄGARE, Sverige, 1700-talets andra hälft. | 4 000 SEK |
105 | LJUSPLÅT, för ett ljus, barock, 1700-talets början. | 14 000 SEK |
106 | KANDELABRAR, för två ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 60 000 SEK |
107 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Johan Gustaf Ahlgren, Stockholm 1777, gustavianska. | 60 000 SEK |
108 | LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, 1700-tal. | 5 500 SEK |
109 | NATTLJUSSTAKAR, ett par, 1700-tal. | 5 500 SEK |
110 | LJUSSTAKAR, ett par, av Stephen (Friedrich) T. Lemair, (privilegium i Stockholm 1762), datering 1763. | 15 000 SEK |
111 | LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Westerberg (privilegium 1755, död 1765, änkan drev verksamheten vidare till 1773), rokoko. | 12 000 SEK |
112 | LJUSSTAKAR, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft, . | 12 000 SEK |
113 | LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 22 000 SEK |
114 | LJUSSTAKAR, två snarlika, gustavianska, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
115 | LJUSSTAKAR, två mycket snarlika, gustavianska, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
116 | LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 5 000 SEK |
117 | LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 7 500 SEK |
118 | LJUSSTAKAR, ett par, tillhört Silfversparre, Sverige, 1700-talets andra hälft. | 5 000 SEK |
119 | LJUSSTAKAR, ett par, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk, gustavianska. | 46 000 SEK |
120 | LJUSSTAKAR, ett par, Wedevågs bruk, sengustavianska, omkring år 1800. | 40 000 SEK |
121 | LJUSSTAKE, av Anders Westerberg (privilegium 1755, död 1765, änkan drev verksamheten vidare till 1773), rokoko. | 6 000 SEK |
122 | LJUSSTAKE, av Simon Pantaleon (privilegium i Stockholm 1754, död 1776), rokoko. | 8 500 SEK |
123 | VAXSTAPELSTÄLL, sengustavianskt, omkring år 1800. | 1 500 SEK |
124 | LÄSLJUSSTAKE, av Caspar Liendenberg (verksam i Stockholm från 1745), senbarock/rokoko, 1700-talets mitt. | 10 000 SEK |
125 | KAFFEKANNA, senbarock, 1700-tal. | 8 500 SEK |
126 | KAFFEKANNA, rokoko, 1700-talets mitt. | 4 000 SEK |
127 | KAFFEKANNA, gustaviansk, 1700-talets slut. | 8 500 SEK |
128 | KAFFEKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800. | 3 000 SEK |
129 | KAFFEKANNA, av Jacob Lenholm (mästare i Stockholm 1827-40), senempire, 1830-tal. | 1 800 SEK |
130 | TEKANNA, sengustaviansk, 1700-talets slut. | 14 000 SEK |
131 | TEKANNA, empire, 1800-talets början. | 2 500 SEK |
132 | TEKANNA, empire, 1800-talets början. | 1 200 SEK |
133 | TEKANNA, av Erik Nordgren (Jönköping 1817-47), senempire. | 4 000 SEK |
134 | SOCKERSKRIN, av Johan Andersson Starin, mästare i Stockholm 1723-56, rokoko. | 13 000 SEK |
135 | SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 3 500 SEK |
136 | SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 3 000 SEK |
137 | SOCKERSKRIN, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 3 500 SEK |
138 | SOCKERRUSKOR, ett par, av Eric Nyström (verksam i Stockholm 1783-1814), rokoko. | 36 000 SEK |
139 | SOCKERSKÅL MED LOCK, sengustaviansk, omkring år 1800. | 2 800 SEK |
140 | SOCKERSKÅLAR, ett par, empire, 1800-talets början. | 5 000 SEK |
141 | SOCKERSKÅL OCH STRÖSKED, av Erik Nordgren, verksam i Jönköping 1817-47, senempire. | 1 300 SEK |
142 | GRÄDDSNÄCKA, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 19 000 SEK |
143 | GRÄDDKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800. | 9 000 SEK |
144 | SOCKERTÄNGER, tre stycken, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 600 SEK |
145 | SOCKERTÅNG, av Olof Åmansson (mästare i Stockholm 1785-1807), gustaviansk. | 600 SEK |
146 | SOCKERTÄNGER, 2 st, en rokoko, en gustaviansk, 1700-talets andra hälft. | 400 SEK |
147 | BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början. | 2 000 SEK |
148 | BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början. | 3 500 SEK |
149 | SKORPKORG, sengustaviansk, 1800-talets början. | 2 200 SEK |
150 | SKORPKORGAR, två stycken snarlika, sengustavianska, 1800-talets början. | 3 000 SEK |
151 | GLASSKÖLJARE, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
152 | VINKYLARE, tillhört Charles De Geer (1720–1778), rokoko, 1700-talets andra hälft. | 30 000 SEK |
153 | VINKYLARE, sengustaviansk, omkring år 1800. | 7 000 SEK |
154 | Luc Lanel, champagnekylare, nysilver, Christofle, Frankrike, formgiven för lyxkryssaren "Normandie" 1935. | 9 000 SEK |
155 | BORDSPLATEAU, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
156 | DEL AV BORDSPLATEAU, av Caspar Liendenberg (verksam i Stockholm från 1745), 1700-tal. | 3 500 SEK |
157 | TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Caspar Liendenberg, Stockholm 1768, rokoko. | 38 000 SEK |
158 | TAZZOR, ett par, Frankrike, rokoko, 1740-tal. | 19 000 SEK |
159 | TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 1 800 SEK |
160 | TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-tal. | 1 800 SEK |
161 | KAROTT, sengustaviansk, 1800-talets början. | 6 000 SEK |
162 | KASTRULL MED LOCK, av Jacob Lenholm (mästare i Stockholm 1827-40), 1830-tal. | 4 000 SEK |
163 | KASTRULL MED LOCK, 1800-tal. | 7 500 SEK |
164 | TALLRIK, med Grillska vapnet, rokoko, 1700-talets andra hälft, möjligen Sverige. | 11 000 SEK |
165 | SKED, daterad 1658. | 5 000 SEK |
166 | SKED, daterad 1688. | 6 500 SEK |
167 | RAGUSKED, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50), senbarock. | 5 500 SEK |
168 | RAGUSKED, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50). | 5 000 SEK |
169 | RAGUSKED, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk. | 3 500 SEK |
170 | RAGUSKEDAR, två stycken, varav en av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevåg. | 2 000 SEK |
171 | SKEDAR, två stycken, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk. | 6 000 SEK |
172 | SKEDAR, två stycken, en av Johan Öberg Stockholm 1795-1814, den andra av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50). | 500 SEK |
173 | BESTICK, två stycken, omkring år 1800. | 300 SEK |
174 | TÅRTSPADE, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 8 500 SEK |
175 | TÅRTSPADE, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk. | 7 000 SEK |
176 | DESSERTBESTICK, 4 delar, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 14 000 SEK |
177 | TOILETTEASKAR ett par, av Johan Gustaf Ahlgren (verksam i Stockholm 1771-99), gustavianska. | 6 000 SEK |
178 | TVÅL- OCH SVAMPDOSA, 1700-talets andra hälft. | 4 500 SEK |
179 | LUKTDOSOR, två stycken, senbarock, 1700-talets första hälft. | 3 000 SEK |
180 | LUKTDOSOR, två stycken, rokoko och sengustaviansk, 1700-talets andra hälft. | 2 800 SEK |
181 | TUMLARE OCH SNUSDOSA, omkring år 1800, sengustavianska. | 2 000 SEK |
182 | RAKFAT OCH ETT RAKFATSBRÄTTE, 1700/1800-tal. | 1 400 SEK |