Nr. | Föremål | Ändringar |
84 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil. | Två stycken snarlika ljusstakar. |
156 | VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | En vas med spricka på kroppen. |
172 | VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Restoration to rim. |
244 | SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal. | Restoration to beak. Insignificant restored chip to taill, and chips to leafwork. |
307 | Gösta Adrian-Nilsson, "Amerikanaren". | Troligen utförd 1916. |
310 | Gösta Adrian-Nilsson, Geometriserande figurkomposition. | Not examined out of frame. Mounted on paper, slightly cockled, lower left margin with minor tear, ca 5 mm. |
336 | Isaac Grünewald, Blomsterurnan. | Korrekt titel är "Blomsterurnan" |
339 | André Lhote, "Hommage à Watteau". | Olja på duk uppfäst på pannå. Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. |
340 | André Lhote, "Plage de Piquey". | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. |
341 | André Lhote, Magnoliaträdet. | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. |
342 | André Lhote, Landskap. | Verket kommer att inkluderas i André Lhote catalogue raissoné. |
343 | André Lhote, "Paysage de Mirmande". | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. Titel: Paysage Mirmande. Utförd omkring 1946-48. |
344 | André Lhote, "Dame des Anges/Le Raincy". | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. Titel: "Dame des Anges/Le Raincy" |
345 | André Lhote, "Paysage de Mirmande". | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. Titel: Paysage de Mirmande. Utförd omkring 1936-38. Gouache. |
346 | André Lhote, Park med hus. | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. |
352 | Julia Beck, Flodlandskap från Montcourt. | Kåa Wennberg, "Brev från Julia Beck", 2013, avbildad helsida i färg, sid 4. |
363 | André Lhote, Harlekin med kvinna i rött. | Olja på pannå 27 x 22 cm. Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. |
364 | André Lhote, Landskap med bergsby. | Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. |
365 | Baltasar Lobo, Mor och barn. | Köparen av konstverket kan kostnadsfritt beställa ett certifikat utfärdat av Maria Jaume, Galeria Freites, Venezuela, konstnärens gallerist efter 1986. Galleriet sätter samman en catalogue raisonné över konstnärens verk. |
366 | Fernandez Arman, Fiol. | Numrerad b/z. |
412 | Piet Mondrian, Utsikt över Oostzijdse väderkvarn. | Uppfordrad duk. |
424 | Ivan Aguéli, "Landskap, Frankrike". | Olja på uppfodrad duk. |
425 | Ivan Aguéli, "Egyptiskt landskap". | Motivet troligtvis från Spanien snarare än Egypten. |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
376 |
411 |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.