STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.
Rygg och sarger med inläggningar i form av fåglar och blommor. Lös stoppad sits. Svängda ben med snidade musselformationer. Svängt H-kryss. Sitthöjd 48, total höjd 106 cm.
Skador. Lagningar. Maskstungna.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in