91
325742

Agda Holst

(Sverige, 1886-1976)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Agda Holst
(Sverige, 1886-1976)

"Utsikt från min ateljé"

Signerad Agda Holst och daterad 1927. Utförd i Paris. Pannå 34 x 24,5 cm.

Proveniens

Tidigare i textilkonstnärinnan Ingar Peterzéns samling, Östra Boulevarden, Kristianstad.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Den otroliga verkligheten - 13 kvinnliga pionjärer", 13 oktober 1994 - 8 januari 1995.
Säfstaholms slott, Vingåker, "En saklig betraktelse om svenskt måleri under 1920-talet", omnämnd i katalogen sid 65.

"Konst i svenska hem", band 7, upptagen sid 386 under samling 650: "Textilkonstnärinna Ingar Peterzén, Östra Boulevarden 31, Kristianstad".

Formgivare