90
325706

Hjalmar Grahn

(Finland/Sverige, 1882-1949)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Hjalmar Grahn
(Finland/Sverige, 1882-1949)

"Vid Hammarbyleden"

Signerad Hj. Grahn. Utförd ca 1929. Duk uppklistrad på pannå 69 x 50 cm.

Proveniens

Tidigare i Jur. och Fil. Kand Matts Bergom Larssons samling, Drottningholm.

Färg och Form, Stockholm, "Motiv från Stockholm", mars - april 1937, kat nr 31.

"Svensk konstkrönika under 100 år" (red. Ragnar Josephson), 1952, avbildad under år 1929.
"Konst i svenska hem", band 5, omnämnd samt avbildad sid 254 under samling 391: "Jur. och Fil. Kand. Matts Bergom Larsson, Kavaljershuset, Drottningholm".
Folke Holmér, "Stockholm sett av 1900-talets målare", SAK, 1962, omnämnd sid 236 samt avbildad helsida, sid 235.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

503. Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier, silver och turkos, egen verkstad 1950/60-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK