Livet med graverad dekor av för Karl XIV Johan viktiga datum:
26:e januari 1764[1763]: födelse (troligen en missuppfattning av gravören).
21:a augusti 1810: Kronprins av Sverige.
23:e augusti 1813: Slaget vid Grossbeeren.
6:e september 1813: Slaget vid Dennewitz.
18:e oktober 1813: Slaget vid Leipzig.
14:e novomber 1814: Kronprins av Norge.
5:e februari 1818: Konung av Sverige.
11:e augusti 1818: Krönt Konung av Sverige och Norge.
Höjd 14,5 cm.
Smärre slitage. Ett övre hörn med ett litet nagg.