Mahognyfanérat, en låda i sargen. Uppsats med två jalusidörrar med bakomvaran låd-och fackinredning. Bredd 75, djup 73, höjd 106,5 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Ställvis slitage. Omfattande torrsprickor. Lukt. Fanerlagningar. Fanerskador. Skruvar medföljer. Nyckel till jalusidörrarna saknas.