Bevingad amorin med svan-par. Tidigt 1800-tal med senare sidostycken. Tre delar. Olja på duk 51 x 22 cm respektive 51 x 63 cm. Med påskrift på etikett a tergo, översatt från franska: "En hyllning av vänskap och aktning tillägnad Herr advokaten Baroffi... mycket hängivna kusin T. Baroffi"
Sidopanelerna senare. Färgborfall, retuscher, avtryck från spännramen.
Enligt uppgift från operan i Marseille, Frankrike.