Sk "pendule portique". Förgylld brons, vit samt svart marmor. Tempelformad med dekor av karyatider, palmetter, draperingar och krönande urna. vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex. Längd 32, bredd 9,5, höjd 52 cm.
Pendel och nyckel saknas. Marmor samt urtavla med naggar och ifyllnader. Ej funktionstestad.