Systembolagets Dryckesauktion – november D063
Indian Erotic Scenes – A Collection E1117
Curated Timepieces – oktober F528
Contemporary Design Online F537
The fascination of China F570
Dine in Style F513
Classic Art Online F575
Helsinki Winter Sale F504
Modern Art & Design 660
Auktion: 19−20 november 2024
Important Winter Sale 661
Auktion: 11−13 december 2024

Classic Art Online F575

I denna temaauktion erbjuder vi ett urval av kvalitativ klassisk där det svenska och nordiska landskapsmåleriet från det sena 1800-talet och framåt utgör en dominerande del. 1800-talets sista decennier var en tid av radikal utveckling i den europeiska konsten. På de konservativa konstakademierna stod historiemåleriet fortfarande högst i kurs men bland unga talanger efterfrågades ett friare förhållningsätt till måleri. De sökte sig utomlands, främst till Frankrike ett nytt friluftsmåleri hade växt fram, även kallat plein air. Tack vare ny teknik med oljefärger på tub kunde den nya generationen stegvis överge ateljén för att måla hela kompositioner utomhus. De ställde sina stafflier i skogar, på ängar eller på stigar och skapade sina arbeten med snabba penseldrag i små format som fångade ögonblickets magi. Det franska friluftsmåleriet spred sig över Europa och USA under de kommande årtiondena och förändrade den västerländska konsten i dess grundvalar. Auktionen presenterar bland måleri av Oskar Bergman, Carl Wilhelmson, Erik Tryggelin och Helmer Osslund.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›

55 föremål
Thure Wallner, Orrhöna med ungar.
8d 12 tim
5 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Hanna Frosterus-Segerstråle, Flickporträtt.
8d 12 tim
5 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Ernst Josephson, "Fågelfångaren".
8d 12 tim
1 111 SEK
Utropspris
14 000 SEK
Ernst Josephson, "Nattväktaren".
8d 10 tim
1 111 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Mosse Stoopendaal, Lyftande gräsänder.
8d 11 tim
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
8d 12 tim
3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ernst Josephson, "Skogsbruden".
8d 12 tim
6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Harald Wiberg, Morkulla över älv.
8d 12 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Christine Sundberg, Stilleben.
8d 11 tim
3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Jenny Nyström, Kvinna med barn.
8d 21 tim
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Johan Kindborg, Månskenslandskap.
8d 11 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Oscar Törnå, Elegant sällskap på strand.
8d 21 tim
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Johan Kindborg, Dimma över sjön.
8d 21 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Lindorm Liljefors, Rådjur i vintersol.
8d 10 tim
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
8d 11 tim
300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Anna Palm de Rosa, "Baia, Palazzo di Cremo".
8d 11 tim
500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Lindorm Liljefors, "Sidensvansar".
8d 21 tim
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Tryggelin, "Vadstena".
8d 12 tim
Erik Tryggelin, "Vadstena".
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ivar Arosenius, Groda.
8d 11 tim
Ivar Arosenius, Groda.
500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Carl Larsson, Figurkomposition i 1700-talsinteriör.
8d 12 tim
4 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Arvid Mauritz Lindström, Aftonrodnad.
8d 10 tim
2 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Anton Genberg, Bondgård med höstack.
8d 11 tim
6 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Axel Borg, Danae och guldregnet.
8d 11 tim
5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Lennart Sand, Vinterhare.
8d 12 tim
Lennart Sand, Vinterhare.
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Olof Thunman, "Björk i blåst".
8d 12 tim
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ruth Milles, Flicka med hätta.
8d 10 tim
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Olof Krumlinde, Metande pojke vid fors.
8d 11 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK