Olof Thunman, "Björk i blåst"
Signerad Olof Thunman. Tusch på papper, 40 x 54 cm.
Ej examinerad ur ram.
Auktionens aktuella målning speglar den starka kärlek Olof Thunman hade för den svenska naturen. Han ägnade stora delar av sin konstnärliga karriär till att skildra det uppländska landskapets lyriska skönhet, både i bildkonst och poesi. Thunman studerade på Konstakademien 1902-1906 parallellt med sagokonstnären John Bauer och man kan se den nationalromantiska och symbolistiska tidsanda som präglade kulturen kring sekelskiftet 1900 influerade bådas konstnärskap. 1905 bildades ”Konstnärslaget” i Uppsala där både Olof Thunman och John Bauer ingick. Gruppen bestod av unga konstnärer från Konstakademien som delade intresset för naturmystik och fornnordisk mytologi.
Olof Thunmans nationalromantiska bildspråk kombineras med tydligt japonistiska drag. Japonismen var en kulturell strömning som spred sig över Europa under 1800-talets andra hälft, föranlett av att Japan 1854 öppnade upp sina gränser till omvärlden. Japanska föremål spreds till västvärlden och skapade ett starkt intresse för landets kultur. Svenska konstnärer som på 1880-talet var i Frankrike kom i kontakt med den japanska bildkonsten (bl. a genom träsnitt) och detta satte tydliga spår i deras konst. Bland dessa konstnärer fanns nationalmålaren Carl Larsson som 1919 skrev ”såsom artist är Japan mitt fosterland”.