Claesson Koivisto Rune, stol, ”Allround”, Sedie Friuli/Fornasarig, Italien, 2022.
Stomme av vitlackerat trä, stoppad rygg och sits med orange textilklädsel. Sitthöjd 47, höjd 77 cm.
Smärre slitage. Märken, krackelyr/smärre färgbortfall.
Claesson Koivisto Runes kontor på Östgötagatan 50, Stockholm.
Modellen framtagen för inredningen av Operakällaren år 2005.